Pilkkikisa 29.4.2023 Marjalammilla

Seuran pilkkimestaruudet ratkottiin keväisessä säässä – räntää ja lunta rätki! Lunta oli yön aikana tullut yli 10 cm, ja sade vain jatkui!

Kunniapuheenjohtajan saadessa ensimmäisen isohkon siaan, meinasi Lauri, että eikö muutettais sääntöjä siten, että vain ahvenet ja hauet hyväksytään.  Samaan aikaan Tapio nosti vielä isomman siian. No eihän siinä sitten autanut sääntöjen eikä aikataulun muutokset, vaikka Lauri esitti, että aloitetaan kisa vasta tunnin kuluttua, että nyt vain harjoitellaan. Ei auttanut, Tapio vei voiton.

Tulokset:

  1. Tapio Pöyliö     1.186 kg

2. Arto Sipovaara 0.224 kg

3. Timo Lahtela     0.186 kg

Me muut saimme hieman vähemmän – tai ei ollenkaan!

Tapahtuma oli varsin iloinen kelistä riippumatta. Välillä nautimme Timo ja Reijon grillaamista makkaroista, ja Markon keittämistä kahveista kampanisuineen.

Ensi keväänä uudelleen, niin, ja olihan siinä välissä vielä etäisyyden arviointia; hirvenpääkuvio  (hirvenhiihdoista tuttu) oli kuskattu matkan päähän, ja sitä sitten arvioimaan. Kahdella sama tulos, joten molemmat saivat lahjakortin.

Tulokset:

  1. Eija Karppila  – 1 metri ja Petteri Pajri + 1 metri (etäisyys oli 66 metriä)