Talvikokous pidettiin seuran majalla su 25.2.2024 klo 15.00

Sääntömääräinen talvikokous pidettiin seuran majalla sunnuntaina 25.2.2024 klo 15.00.

Kokouksen alussa muistettiin tasavuosia täyttänytta seuran aktiivijäsentä Lauri Alatarvasta. Lisäksi palkittiin seuran ammuntamestaruuskilpailujen parhaat. Kilpailussa ammuttiin kolme kertaa liikkuvaan ja kolme kertaa paikallaan olevan hirvikuvioon. Kisaan osallistui 13 seuran jäsentä:

 1. Jukka Harmaala   55 pistettä, kiertopalkinto jäi Jukalle
 2. Pertti Moilanen    54
 3. Lauri Alatarvas     52

Naisten sarja:

 1. Eija Karppila     32 pistettä

Ennen kokousta palkittiin viime vuoden hyvin menestynyt koirankasvattaja Mikko Kulojärvi. Hänen omistamastaan koirasta Eräkosken Ekaliinasta tuli joulukuussa 2023 kaksoisvalio.

Talvikokouksen puheenjohtajana toimi Esko Puikko. Tärkeimmät päätökset:

 • hyväksyttiin ja vahvistettiin tilinpäätös vuodelta 2023
 • myönnettiin vastuuvapaus hallituksen jäsenille ja muille tilivelvollisille
 • hallituksen erovuoroiset jäsenet jatkavat hallituksessa (Petteri Pajari, Lauri Alatarvas ja Tapio Kukkola. Muut jäsenet, jotka erovuorossa vuonna 2025: Reima Pöyliö, Kari Pohjolainen ja Reijo Salmela.
 • puheenjohtajaksi ja metsästyksenjohtajaksi valittiin edelleen Marko Välikangas
 • toiminnantarkastajiksi valittiin Tapio Pöyliö ja Kauko Kesälahti
 • riistanhoitopalkkiot pidettiin ennallaan (kettu, näätä, supi 20 euroa ja minkki 10 euroa)
 • kämppäisännäksi/talkoopäälliköksi valittiin Lauri Alatarvas
 • metsästysammunnan harjoittelu: hirviporukkaan ampujana tulevan tulee ampua harjoituksessa 3 kertaa paikallaan olevaan ja 3 kertaa liikkuvaan hirvikuvioon. Peltojärven ampumarata varataan seuran käyttöön kesän aikana kotisivuilla ilmoitettuina vuoroina. Vuoroja ei ole voinut vielä varata. Ammunnanharjoittelusta vastaavat Kauko Kesälahti ja Tapio Kukkola.
 • seuran majan vuokrat pidettiin ennallaan
 • seuran jäsen- ja liittymismaksut entiset (maanomistaja vapaaehtoinen 15 euroa, maanomistajan perheenjäsen 25 euroa ja ei maanomistajäsen 55 euroa. Liittymismaksut: maanomistaja ei liittymismaksua, maanomistajan perheenjäsen 70 euroa ja ei maanomistaja 150 euroa)
 • järjestetään perinteiset pilkkikailpailut Marjalammilla
 • muissa asioissa keskusteltiin mm. hirvenpyynnin rauhoitusjakson aikaisesta hirvikoirien kouluttamisesta. Oli puhetta, että hirvikoirien kanssa ei mentäisi tuolloin metsään, jotta lintukoiramiehet voisivat käydä lintumetsällä omien koirien kanssa. Asiasta käytiin hyvää keskustelua, ja keskustelua jatketaan vielä kesä- ja hirvikokouksissa.