Talkoilla yksiöitä

Seuran innokkaat riistanhoitotyöstä kiinnostuneet jäsenet rakensivat kahtena viikonloppuna telkille pönttöjä, sekä sorsantekopesiä.

Väkeä oli runsaasti työn ääressä. Telkänpöntöt olivat puolivalmisteita, joten parityönä yhden pöntön rakentaminen kävi näpsäkästi. Hieman löytyi erimielisyyttä pohjarekenteesta; ruuvataanko alapuolelta vaiko sivuista. Molempia tehtiin, ja parinkymmenen vuoden kuluttua tehdään tarkkaa analyysiä siitä, kumpi malli toimii paremmin. Totta siitä voisi jo gradunkin tehdä – sen verran aiheesta löytyi mielipiteitä.

Sorsan putkipesiä rakennettiin jo viime kesänä. Ensimmäisenä kesänä ei saatu varmaa näyttöä, että yksiöitä olisi otettu vuokrakäyttöön. Nyt on sen verran varmat paikat, että eiköhän saada jo pesintä onnistumaan.

Lopuksi hörpättiin Karin keittämät makoisat talkookahvit.

Kuvat Timo Lahtela.