Pilkkikilpailujen tulokset

Seuran pilkkimestaruuksista ratkottiin lauantaina 9.4.2022 Marjalammilla. Kisapaikkana toimi seuran maja, jossa oli tarjolla makkaraa ja munkkikahvit innokkaille pilkkijöille.   Ilma suosi kisailijoita kunnon räntäsateella. Kisa kullasta oli tiukka. Heti alkuun Veli sai lähes kiloisen hauen, ja tuntui siltä, että kisa on jo ratkennut. Tarjolla on enää hopeaa ja pronssia. Toisin kävi: Lahtelan Timo oli varustautunut liukulumikengillä ja ahkiolla. Pilkkivarusteita oli saavillinen mukana.   Punnistusten jälkeen kävi niin,  että  Timo vei voiton 37 grammalla! Hän oli löytänyt ahventen pesän kiertäessään koko lammen!

Lisäsin muutaman kuvan kilpailuista. Iloista porukkaa!  (Kuvat Timo Lahtela)

Tässä tulokset:

  1. Timo Lahtela   1032 grammaa
  2. Veli Juujärvi        995 grammaa
  3. Leena Kerkelä    376 grammaa
  4. Tapio Ylitarvas   160 grammaa
  5. Kristiina Tervo    143 grammaa
  6. Kauko Kesälahti    83 grammaa

Lopuilla kahdeksalla kilpailijalla ei tärpänny tällä kertaa.

Kiitokset osallistujille ja keittiöhommista ja makkaranpaistamisesta vastuussa olleille seuran aktiiveille Eijalle, Karille, Reijolle, Timolle ja Heikille!

 

Kisan voittaja Timo LahtelaVeli Juujärvi

 

Etualalla Leena Kerkelä, takana Kauko Kesälahti