Valkki SM -haukkukokeet ja arpajaisten voittoluettelo

Valkki SM -haukkukoe järjestettiin 29.9.2018.  Ylituomarina toimi Pertti Päätalo. Mukana oli yhdeksän koiraa eri puolilta Suomea; eteläisin koira tuli Kouvolan läheltä Jaalasta, ja pohjoisin koira Ivalosta.  Maastot olivat viiden eri seuran alueelta.  Kaikki alueet olivat hyvin laajoja, joten maastoa pystyi vaihtamaan ilman varsinaisia vara-alueita.  Pertti Päätalo piti lyhyen ja jämäkän puhuttelun klo 6, ja arvontojen jälkeen ryhmät pääsivät omille alueilleen jo hieman ennen klo 7. Ensimmäinen löytöhaukku tuli Setsun Tabun ryhmältä klo 8.16, Temun LH klo 8.50, Hiilloksen Lumituiskun LH tuli klo 10.40 ja Tervamasan Jalon LH klo 11.27. Kaksi ensimmäistä HIilloksen Lumituisku ja Temu saivat saman pistemäärän 68,50 ja voittajaksi tuli Lumituisku  Kuusamosta paremman haukkuajan perusteella.  Temu Rovaniemeltä sijoittu toiseksi. Setsun Tabu Savukoskelta tuli kolmanneksi. Paras uros oli Lumituisku ja paras narttu Valkoisen Voiman Albina Kuusamosta. Kaikki tulokset löytyvät  tästä

Valkki SM -tavara-arpajaisten palkinnot arvottiin Kemijärven poliisiasemalla 25.9.2018. Tässä luettelo voitoista:

Arpanro 23, Ultracom Avius, Asko Kotajärvi, 256, Burrel lähettävä riistakamera, Tenho Tasala, 19, urheilujuomapullo DNA, Jari Arola, 206, Tarvikekeskuksen pipo, Timo Satta, 315, LVI Marjamaan pipo, Tapio Kukkola, 368, tuubihuivi Redu, Martti Joutsen, 99, farkkulippis, Nina Kalliainen, 373, Stora-Enson lippis,Jaakko Hanhikoski, 396, 2 kpl Audi huomioliivit Oiva Similä,  ja 289 DNA muki.Mika Lehtola.

Kiitos kaikille arpajaisiin palkintoja lahjoittaneet ja kiitos kaikille arpoja ostaneille!

Alla kuvia tapahtumasta

Voittajakolmikko