Seuran vuosikokous

Sääntömääräinen vuosikokous pidettiin Isokylän koululla sunnuntaina 10.2.2019 alkaen 14.00. Kokoukseen osallistui 21 seuran aktiivistä jäsentä.  Kokouksen aluksi pidettiin hiljainen hetki kunnioittaen viime vuonna poismenneitä seuran jäseniä. 

Ennen varsinaisia kokousasioita todettiin, että seura voitti Kemijärven Riistanhoitoyhdistyksen pienpetokilpailun. Myös RHY:n seurojen välisissä ampumamestaruuskilpailuissa seura saavutti hopeasijan. Seuran joukkueessa ampuivat Pertti Moilanen, Antti Kerkelä, Lauri Alatarvas ja Jouni Kellokumpu.

Seuran omissa mestaruusammuinnoissa kolme parasta olivat: Pertti Moilanen, Lauri Alatarvas ja Marko Välikangas

Vuoden 2018 seuran ampujamestarit

Seuran palkitut ampujat

 

 

 

 

 

 

 

Kokouksen päätöksiä: seuran puheenjohtajaksi ja hirvijohtajaksi valittiin edelleen Marko Välikangas.  Seuran hallituksen kokoonpano: Tapio Kukkola, Antti Kerkelä, Reijo Seppälä, Lauri Alatarvas, Eija Karppila, Aarre Pajari ja Pertti Moilanen.  Varajäseninä jatkavat Petteri Pajari,  Jouni Kellokumpu ja Toivo Jussila.  Kämppäisäntänä jatkaa Toivo Jussila ja RHY:n ja seuran metsästyksenvartijana Heikki Tervola. Toiminnantarkastajiksi valittiin Irma Helin ja Erkki Kesälahti.

Riistanhoitopalkkioina maksetaan seuran alueelta pyydetyistä pienpedoista seuraavasti: minkki 10 euroa, näätä, kettu ja supikoira 15 euroa. Pienpedot on näytettävä jollekin hallituksen jäsenelle maksun saamiseksi, ja tämän vuoden pienpedot on ilmoitettava myös tämän vuoden aikana maksun saamiseksi sekä tilastointia varten.

Hirviporukkaan tuleville seura järjestää tarpeellisen määrän talkoita.  Nuolukivien viemisestä saa yhden talkoopäivän kun maastoon viety vähintään kolme nuolukiveä. Hallitus määrittelee talkoovelvoitteen tarkemmin kun selvitetään majan kunnostustoimenpiteet.

Seuran majaa, Seitapirttiä tullaan kunnostamaan tulevan kesän aikana; hankitaan ilmalämpöpumppu, uusitaan patterit, peruskunnostetaan ikkunat sekä hankitaan mahdollisesti keittiökalusteet. Hallitus jatkaa remontin suunnittelua.

Ampumaharrastusta jatketaan Peltojärven ampumaradalla seuralle varatuilla vuoroilla.  Seuran jäsenille järjestetään ampumamestaruuskilpailut kesän aikana samalla karsien RHY:n kisaan osallistuvat ampujat. Osallistutaan myös hirvikävelykisaan yhdessä Javaruksen  Erän jäsenten kanssa.

Viime keväiseen tapaan järjestetään pilkkitapahtuma seuran jäsenille ja heidän perheilleen Marjalammilla.

Seura järjestää linnun- ja hirvenhaukkukokeet, sekä luovuttaa maastot  Koillis-Lapin Kennelkerhon järjestämiin Lapin piirin hirvimestaruushaukkuihin  25.10.2019

Kauriin pyynti päätettiin rauhoittaa seuran alueella heikon kannan vuoksi.

Seitapirtin uudet vuokrat löytyvät kohdasta ”Seitapirtti”. 

Seuran jäsen- ja liittymismaksut löytyvät kohdasta ”seura/jäsenet”

Vuosikokous hyväksyi seuralle uudet säännöt. Patentti- ja rekisterihallitus hyväksyi uudet säännöt 9.4.2019 vuosikokouksen esittämässä muodossa.  Hyväksytyt säännöt löytyvät tästä linkistä.